Begynte med akvarium på midten av 80-tallet og er nok uhelbredelig smittet av litersyken.
Det er akvarie planter som er hovedinteressen min, men jeg har også mange fiskearter fra søramerika(passer med den vannkvaliteten jeg har her)
Det går mest i Skalare og Corydoras. Har også en flott stim med kardinal og neon tetra.
Hjemmeside:
Ingen
Medlem av akvarieklubb:
ingen
|
Alder: ukjent
Bosted: Vestlandet,
Norge
|
|
Mine oppdrett:
2006
2007
2008
Pelvicachromis pulcher - Palettciklide
|
Beskrivelse
|
|
Leker i huler. Gode foreldre passer yngelen sin til disse er store nok til å greie seg selv.
|
Pomacea bridgesii - Eplesnegle
|
Beskrivelse
|
|
De klarer alt selv. De legger egg over vannet og disse henger der (lenge)inntil karet en dag er fullt av små gule snegler.
|
Poecilia reticulata - Guppy
|
Beskrivelse
|
|
har noen gravide hunner i alle kar.
|
Pterophyllum scalare - Scalare
|
Beskrivelse
|
|
Har 3 avlspar som klarer jobben som foreldre litt forskjellig. Har et par naturvariant. De legger egg på et glatt sted langt oppe i akvariet, ofte på planteblader. Etter eggleging tar det ca 3-4 dager før eggene klekker. I denne tiden vifter foreldrene friskt vann over eggene, og fjerner døde og ubefruktede egg. Når eggene klekker, sitter de fortsatt fast på bladet. De kalles Wigglers på dette stadiet, fordi de ligger i en klynge og rister frenetisk med de små halene sine. I denne tiden snapper foreldrene opp de av yngelen som kommer for langt ut på kanten eller som faller ned, og spytter de tilbake på bladet.(De henger fast med et klebrig stoff de har påhodet) Når yngelen er frittsvømmende passer foreldrene på å holde flokken samlet. De tar små rømlinger i munnen, og spytter de inn i flokken igjen. De vil også signalisere til yngelen med rykkvise bevegelser av ryggfinnen når det er fare på ferde. En må gi yngelfor med en gang yngelen er frittsvømmende.Noen bruker tørrfor, men det har jeg ike hatt noe hell med. Etter min mening er nyklekket artemia best. Dette scalareparet passer barna til de er ganske store. jeg pleier å flytte yngelen når de er 2 måneder gamle.
|
Oligancistrus sp. L016
|
Beskrivelse
|
|
Har noen voksne fisk, og yngelen bare dukker opp uten at jeg ar gjort noe fra eller til.
|
Pomacea bridgesii - Eplesnegle
|
Beskrivelse
|
|
Når sneglene er store nok parrer de seg. Hunnen klatrer over vannflaten, og legger eggene sine der. Eggene er rosa\orange, og har form som korte babymais. Når de klekker, faller de små sneglene ned i vannet.
|
Pelvicachromis pulcher - Palettciklide
|
Beskrivelse
|
|
Fiskene danner par, og vil svømme rundt i akvariet og sjekke eventuelle huler. Hvis det ikke er en hule i akvariet som passer dem, vil de grave ut en selv. Disse fiskene tar godt vare på yngelen sin, de gjeter flokken rundt i karet så de små kan beite på alger og microorganismer.
|
Pterophyllum scalare - Scalare
|
Beskrivelse
|
|
Foreldrefiskene får stort sett holde på med å stelle yngelen i fred. Etter ca tre dager blir de wigglers, etter tre dager til er de frittsvømmende,da forer jeg de med artemia.
|
Corydoras aeneus - Metallpansermalle
|
Beskrivelse
|
|
Disse legger egg stadig vekk. De klistrer eggene sine over hele karet. Jeg har ikke brydd meg så veldig om å ta vare på egg og yngel, men det har overlevd tre, fire stk i et karantenekar med beplantning og lav vannstand. De må ha overlevd på innfusorier i starten, menda jeg oppdaget de har de fått litt artemia og synketabletter. Nå er de godt over den kritiske fasen.
|
Poecilia reticulata - Guppy
|
Beskrivelse
|
|
Guppydamene yngler ca hver 24 dag. Jeg gjør ikke noe fra eller til bortsett fra å tillføre nye individ med friske gener av og til.
|
|
Mine akvarier:
Mine favoritter blant andre medlemmers akvarier:
Ingen
Mine medaljer:
|
|
|
Forum-avatar:
Status:
Medlem
Medlem siden: 24.10.2005
Sist pålogget:
28.04.2017 09:49
Antall innlegg i forum:
1047
Mine interessefelt
Min offisielle akvarietråd
Rapportér medlem
|