Diskusvennlig gibbiceps erstatter?

Jeg har tenkt å sette opp et diskus kar og har alltid likt gibbiceps, men har skjønt at de ikke går sammen med diskus. Derfor er jeg på jakt etter en L-malle som er en god algespiser og helst litt mindre enn gibbicepsen, sånn mellom 10 og 15 cm.

Så langt har jeg bare funnet l-168 som passer beskrivelsen, men vet ikke om denne er grei å ha med diskus.
Har selv L066, L102, L116, L134 og vanlig ancistrus i 660 l min med voksene diskuser.
Disse har levd i harmoni i flere år, så kan annbafale de L-mallene ihvertfall.
Ingen av de er gode algeetere annet enn ancistrus. Jeg synes ikke ancistrus artene er spesielt fine eller spennende, selv om jeg har et par allerede så jeg er på jakt etter noe litt mer spennende.

Det viktigste er at den er en god "rensefisk" og at den spiser alger, men det er enda bedre om den ser fin ut og/eller har interressant oppførsel. De skal helst trives i svak strøm og det er derfor jeg er litt i tvil om L168. Selv om det er sterk strøm ved filteruttaket er resten av akvariet ganske rolig. L200 har jeg også lurt på, eller kanskje en annen baryancistrus?

Karet de/den skal gå i er 720 liter, ph er litt under 6 (men skal sakte ned til 5-5,5). DH er 2, KH 0 og temperatur 27,5, men den skal antagelig litt opp om jeg skaffer meg diskus.
Jeg har noen L18, og jeg syns de er rimelig flinke til å spise alger. De har også latt de flate ciklidene være i fred hos meg.
Ja, en golden nugget er ikke et dårlig forslag. Jeg kan ikke så mye om de så jeg lurer på om de er sosiale, eller skal de helst gå enslige? LFSen har noen bitte små, så jeg lurer også på hvor fort de vokser? Fikk intrykk av at de vokste ganske sakte fra fiskebasen.
Pleco er ikke å anbefale sammen med discus da de har tendens til å få smaken på stoffene som Discus skiller ut og suger seg da fast i de og skader de.
Okei
så det er degor mange av diskusene vores har skader va med kinesisk algespiser?
Kinesisk algespiser er mye lik Pleco på dette området og kan skade Discus.

Vet Ken Myrseth her på forumet har en del L-maller sammen med Discus og det går helt fint!

Jeg har erfaring med Ancistrus og Discus uten problem.

Men dersom det er maller dere er på jakt etter som skal spise overskuddet som Discusene ikke spiser, så anbefales Corydoras Sterbai. De takler den høye temperaturen som Discus skal ha over lengre tid. (28-30 grader).
Okei
men vi skal skafe oss den gibens vil den angripede ?den er 20 25 sm
Den kan angripe ja! Så det er ikke å anbefale.
Inaktiv bruker
royal pleco burde vel gå . Står at den er 100 % fredelig .
Om det er vanlig Pleco eller Royal Pleco er i stor grad det samme. Har vært tilfeller der Plecoen suger seg fast i siden på Discus med døden til følger.
Pleco man
royal pleco burde vel gå . Står at den er 100 % fredelig . [URLBLOCK1]

De spiser vanvittig mye tre/røtter og bøsser ned karet med uante mengder drit som raskt tetter igjen filter osv.
Tilfeldig bekjentskap
© Lars Jamne
Reklame for plussmedlemskap