Hold av l144

Hei,

Synes at L144 er en veldig flott malle, men har desverre litt problemer med å få holdt disse (forholdsvis dyre) skapningene i live.

Har hatt 5 stk, alle er nå døde. Felles for dem alle er at de ikke har spist noe særlig, hvertfall ikke som jeg har greid å se. Det var èn, som også ble litt større enn de andre, som faktisk spiste godt, og kom frem når malletabletten var på plass, men nå som vi har hatt en ukes ferie har jeg ikke sett han igjen. Antar at han er død.

De 4 andre har holdt ca 2 uker før de segner om, og de har jeg aldri sett spise noe som helst. De sitter gjerne limt opptill enten pumpa eller varmekolben, og der tilbringer de all tid.

Har noen noen gode råd?
Du sier at du er usikker på hva dem har fått i seg av maten du har gitt dem.
Gi dem variert kost i løpet av den første mnd du har dem.
Da finner du ut hva den enkelte liker best.Krysser fingrene for deg.
Her er det corydoras tabletter som teller mest etter agurk. Gir dem heller ikke mat om kvelden, men kl 12 på dagen rett etter lyset er slått på.
Heisan, synd med mallene dine. Min erfaring er at L-144 er en enkel malleart å få til å trives. Nå skriver du ikke noe om hva slags forhold de lever under, dermed er det venskelig å si noe om hva som har gått galt. Da tenker jeg på akvariestørrelse, vannverdier, hvilke fisk de holdes med osv.

Mine L-144 er aktive, mye fremme dag og natt, grådige i matfatet uansett hva jeg forer med og generelt en uredd fisk som viser godt i karet. At dine ikke spiste, var lite aktive og raskt døde tyder enten på at fiskene var syke da du fikk de, eller at et eller annet i karet ditt tok livet av fiskene. Det kan være mye forskjellig, men med mer informasjon fra deg om fiskenes tilstand mens de levde, og om karet ditt bør det være mulig å finne ut av hva som har gått galt.

For å svare på spørsmålet om forholdene:

Karet er på 116 liter, tempraturen er ca på 27 grader. PH er ca 6.5. Nitritt er null.

Har foret med litt forskjellig, alt fra røde mygglarver til malletabletter (som forøvrig er favoritten til samtlige innbyggere av en eller annen merkelig grunn, produsent Prodak). Samt flakfor, både grønt og flerfarget.

L144 har gått sammen med en stim på 17 neontetra, 3 stk Bol. Sommerfuglciklide, 2 mollyer og en liten drøss med øksefisk.

Selv når mallene var i livet, grodde det et ganske stort lag med alger på glasset, som de ikke gadd å spise av.
Høres merkelig ut. L144 grafser lett i seg alger, og annen mat. Har du sjekket GH i karet?
Har bare disse elendige stripsene for å teste GH, men utfra de så ser det ut som rundt 10. Det er kanskje litt mye, men hvor mye betyr 2 i forhold til deres maksgrense? Og hvordan kan jeg senkte GH?
GH mellom 5-10 er helt normalt. De kan umulig ha sultet i hjel i løpet 2 uker sånn uten videre. Surere vann vil senke GH, men det vil mollyene (Unntak ferskvann molly) mislike sterkt da du allerede har 6.5 i PH. Har du sett noen symptomer på ancistrusene dine?


De hadde vel ikke tilfeldigvis blitt veldig runde? Jeg har en del ancistruser i mitt kar. Etter et vanlig vannbytte fikk den ene av dem bukvannsott. Den ble oppblåst og hang på glasset hele tiden sluttet derfor å spise. Dagen etterpå var den død.


Det rare er at broren hans fikk samma symptomene en måned senere, men klarte å redde ham ved en lang bruk av Esha 2000 som er en medisin. Det står at de skal avlives når de kommer i den fasen hvor avføring er gjennomsikitg/hvit og de er skikkelig oppblåst. Ville bare ikke at denne skulle gå under samma skjebne som broren sin. De tre andre ancistrusene har ikke blitt syke, mulig at de to brødre paret var innavl eller lignende siden de er de eneste som har fått bukvannsott i hele karet.
Plussmedlem
Hvor store har de vært når du har fått de? Har de steder de kan gjemme seg i karet ditt..

Bor i Sarp selv og har på det meste hatt et par hundre L144. Bruker ikke tilsetningsstoffer i vannet, og har gjerne en temp på ca 27 grader.. Forer variert med for fra Tetra og JBL, agurk, paprika, discusgranulat (fra Bjørn Rildå), mygglarver og rekemiks. Aldri hatt noen problemer med hold eller oppdrett av L144...
hadde 4 stk L144 som døde 1 etter 1 i ca 3 uker. de var fine og gule så vart de blekere og til slutt døde de. disse var fremme og spiste alger, squash og tablettfor. hadde innredet akvariet med huler og røtter. de gikk i en 160l med en eheim 2224 og eheim 600 sirkulasjons pumpe.
Ph 7
GH 4
KH 3-4
nitrit 0
Nitart 15-20
FE 0

de andre 4 som var der sammen med de er friske og fine enda, disse kom fra to forskjellige steder så kan være mulig det var noe galt med de 4 som døde men de så helt normale ut i fasong.
2 var ca 2,5 cm men de andre har vært 3+ cm..

Har ikke sett noen symptomer nei. Men når du nevner det, hadde den største av dem masse prikker (Gule, sådan). Dette forsvant av seg selv, ca 1 uke før den døde. Men dette var kun en av de.

Milo: Har du flere 144 igjen? Kanskje jeg kunne kjøpt noen fra deg, kan jo være at jeg har fått noen dårlige eksemplarer. Rildå kan jeg jo faktisk høre med, han har jeg handlet med flere ganger på jobben
Plussmedlem
Da har de vært i en veldig sårbar størrelse i utgangspunktet. 2,5cm er etter min mening for lite for å selge. Og opp til ca 4 cm KAN dødeligheten være ganske høy...

Har mye L144 her fortsatt, men mest halvvoksne og voksne hanner. Litt usikker på hva jeg har igjen av mindre fisk faktisk..
Ok, si fra om du vil gjøre deg av med noen
Plussmedlem
Halvvoksen og voksen fisk har jeg nok av. Pris fra 100.-/stk og oppover. Har nok noen mindre også, men ikke så veldig mange. Pris på yngel er 50.-/stk

Bare å ta kontakt via sms 95837856 eller mail
Tilfeldig bekjentskap
© Janne Ekström
Reklame for plussmedlemskap