Grønt kar

Vannet i karet mitt er grønt.
Vi har slitt med dette siden i sommer. Klarer å holde det under kontroll om vi tar store vannbytter hver/annenhver dag, men med en gang vi slutter med det går det maks en uke og så er karet totalt ugjennomsiktlig igjen.

Karet er 120 l. og jeg har to pumper oppi, så jeg tror ikke det er der problemet ligger..

Noen som har noen gode råd til hva vi kan gjøre for å bli kvitt dette?
Det er altså ikke vanlige alger som ligger seg på glass eller steiner, men i selve vannet.
Har du forsøkt mørklegging? Etter et stort vannbytte mørklegges karet en hel uke. Dekk til hele karet med et teppe eller lignende (teip evt fast sorte søppelsekker rundt det) slik at ikke noe lys kommer inn.
Fiskene tåler å leve i mørke en uke. De skal heller ikke mates.

Grønt vann kan komme av mange årsaker, men det kommer gjerne av en kombinasjon. F.eks. av for mye fòring, for mange timer lys pr døgn og muligens for lite grønne planter i karet (som kan oppta overskuddsnæring) er noen faktorer man bør se på.
Hva slags lysrør har du i dette akvariet, og hvor mange lysrør er det? Hvis du ikke vet på stående fot hva lysrørene heter og hvilken produsent det er, så står det trykket på selve røret i den ene enden. Du kan sjekke der. Det er ikke alle lysrør som er like gode, og det kan være at du har helt feil type lysrør for ditt akvarium.

Hvor mange liter er akvariet på? Har du mulighet til å få tatt et bilde av det og legge ut her?
Har ikke førsøkt mørklegging nei. Men det hadde kanskje ikke vert så dumt å i allefall prøve det.

Det kan godt hende det kommer av for mye foring også.. For å være helt ærlig er jeg ganske fersk på dette så jeg er litt usikker. Har 10 corydoras og en ancistrus, og jeg er ganske usikker på hvordan jeg skal mate de. De pleier få to tabeletter av typen NovoTab en gang om dagen. Men jeg vet liksom ikke om dette er for lite eller for mye..

Jeg har 3 planter i karet. Den ene ser du godt på bildet av hele akvariet, og den andre typen, som jeg har to stk av, har jeg lagt til et bilde av.
Men om dette er for mye eller for lite aner jeg heller ikke.. :-/

Det er to lysrør av typen Juwel Highlite day 438mm/24 w. og det ene begynner å bli litt dårlig, så det må skiftes ut. Kan dette være grunnen?

Akvariet er på 120 l.

Takker for alle svar
Hvor lenge står lyset på?
Skifter vann en gang i uka. Skiftet godt over halvparten i går faktisk. Bildene du ser er tatt i dag.
Lyset står på 10 timer hver dag. Har timer som styrer det
Å senke lysmengden til 8 timer for en periode kan også hjelpe til, og gi mindre gro forhold for alger
Vi prøvde det, og hadde det helt nedi 6 timer hver dag, uten at det hjalp.
Hjelper også til om du setter inn noen hurtigvoksende planter som konkurerer med algene om overskuddsnæring...eks. Hornblad.
Mari-J
Vi prøvde det, og hadde det helt nedi 6 timer hver dag, uten at det hjalp.


Oki virker som det er en ubalanse i karet ditt, vasker du filteret? bare for å utelukke at du ikke gjør dette mere enn nødvendig.
Ok. Jeg kjenner ikke så godt til planter, men burde vi egentlig ha flere planter som konkurerer om bunnplassen nå? Med tanke på at vi har endel bunnfisk.
Tom Kristiansen
[QUOTE=Mari-J]Vi prøvde det, og hadde det helt nedi 6 timer hver dag, uten at det hjalp.


Oki virker som det er en ubalanse i karet ditt, vasker du filteret? bare for å utelukke at du ikke gjør dette mere enn nødvendig.

Jeg skifter ut det fine hvite filteret jeg har øverst en gang i uka, samtidig som jeg bytter vann. Ellers "rengjør" jeg pumpa ca 1 gang i mnd ved å klemme forsiktig på svampene i litt akvarievann. Men ikke så mye at de er helt reine.
Noen som har noen forslag til hvordan jeg skal behandle dette da?
Er det noe jeg som nybegynner har gjort feil, eller burde prøve å gjøre annerledes?

Alle svar mottas med takk
Står karet på en veldig lys plass, f eks rett ved et vindu?

Jeg tror flere planter er en god ide, helst hurtigvoksende arter som vasspest og hygrophila polysperma.
Mari-J
Ok. Jeg kjenner ikke så godt til planter, men burde vi egentlig ha flere planter som konkurerer om bunnplassen nå? Med tanke på at vi har endel bunnfisk.


du kan jo ha litt flyteplanter. eller noe hornblad helt bak i kartet
Hvis ingen andre triks virker, kan du prøve [URL=http://www.webzoo.net/site/maler/x/?case_vis=visprodukt&kategoriID=&sok=ja&produktid=2478&HKatID=]denne[/URL], men da trenger du et utvendig filter og kobler den til utløpsslangen.

Jon
Skal kjøpe noen flere planter og se om ikke det hjelper
Mvjnz
Står karet på en veldig lys plass, f eks rett ved et vindu? Jeg tror flere planter er en god ide, helst hurtigvoksende arter som vasspest og hygrophila polysperma.


Ja, det gjør desverre det. Men det er bare en liten strime med lys som når karet hver dag.
Jeg har ikke mulighet til å ha det noen andre steder så det MÅ stå der..
Tilfeldig bekjentskap
© Johnny Jensen
Reklame for plussmedlemskap