Vanskelig å lese jbl no2-test nederst på skalaen

Jeg holder på med fishless cycle i et plantet Juwel Primo 70, og bruker JBL NO2-dråpetest. Jeg har støtt på et problem med avlesningen helt nederst på skalaen.Det jeg sliter med er dette:
De to laveste verdiene på JBL-skalaen, altså under 0,01 og 0,025, ser begge veldig gule ut på fargekortet. Samtidig opplever jeg at selve prøvevannet fortsatt har et svakt rosa skjær, selv når fargeintensiteten egentlig ser ut til å tilsvare 0,025 eller kanskje enda lavere. Derfor blir det vanskelig å vite om testen faktisk viser 0,025, under 0,01, eller om reagensene bare gir en svak rosatone uansett.Litt bakgrunn:

  • Akvariet er plantet
  • Fishless cycle startet 27.02
  • Jeg har brukt Jif Salmi og Tetra SafeStart
  • Temperaturen er 24 grader
  • NH4 har lenge vært under 0,05
  • Problemet er at NO2 ser ut til å henge helt nederst på skalaen

Eksempel:

  • 17.03 doserte jeg 0,8 ml salmi (ca. 1 ppm)
  • 18.03 var NO2 0,1
  • 19.03 var NO2 mellom 0,025 og 0,05
  • 21.03 var den tydelig rundt 0,025
  • 22.03 og 23.03 fortsatt veldig svak, klart under 0,05, men fortsatt ikke “helt gul” slik kortet viser på de laveste feltene

Det jeg lurer på er:
[list=1]
  • Har andre opplevd at JBL NO2-testen beholder et svakt rosa skjær selv helt nederst på skalaen?
  • Er det bedre å se på fargeintensiteten enn på selve fargetonen når man er nede på 0,025 / under 0,01?
  • Hvor strenge er dere i slutten av en fishless cycle med JBL-testen? Må prøven være helt lik “under 0,01”-feltet, eller regner dere 0,025 som praksisnær null?

    Tar gjerne imot erfaringer fra folk som har brukt akkurat JBL NO2-test under innkjøring.
  • Plussmedlem
    Hei, Kabaddi.

    Har ikke selv opplevd det som jeg har lagt merke til, men jeg er fargeblind så slike tester vil alltid fortone seg litt avvikende for meg. 
    Men jeg har hørt/lest om andre som har opplevd dette med JBL-testene, altså dette rosaskjæret. Så jeg tror det er trygt å si at akkurat det nok er en konsekvens av reagensene/testene i seg selv. 

    Ideelt er man nede på "under 0,01", da nitritt er såpass skadelig. 
    Når det er sagt så finnes det/har det funnes tester som har 0,025 som bunnpunkt da mange fiskers naturlige motstand kan håndtere nitritt på dette nivået. Men det bør være lavere.

    Er ikke fargeintensitet og -tone litt ombyttelig? Jeg bare undrer. 
    Dråpetester har lenge vært holdt som en slags gullstandard i hobbyen, og selv om de ofte er veldig gode, er de langt i fra ufeilbarlige. 
    Det finnes et utall feilkilder i slike tester. En av dem er mennskers oppfatning av farge (eksempelvis meg selv som er fargeblind og opplever farger annerledes enn andre). Så er det måten prøvetakingen skjedde på, kvaliteten på produktet, alder på reagens og oppbevaringen av det kommersielle produktet frem til sluttbruker, prøvens innhold av analytten og homogenitet i prøven osv, osv. 

    Nå er ikke du kommet supertlangt i innkjøringa hvis oppstart var 27.02. 
    Så jeg vil tro at med noen dager til på baken så kan det hende nitrittene dupper ned under 0,025. 
    Ferdig innkjørt etter under en måned er det uansett ikke og hver innkjøring lever sitt eget liv. 

     
    Tilfeldig bekjentskap
    © Aqva Terra Eco Tours, Felipe Cantera
    Reklame for plussmedlemskap