Sabrina's akvarie (side 5)

Inaktiv bruker
NICE!
Fine banjoene mine
[External Image]

[External Image]

[External Image]
Inaktiv bruker
Kult, ser ut som de to største ligger og passer på den minste, body gard!
Uff uff. Nei nå har jeg hatt flere nedturer på en gang her i akvarieverden min.
eller kanskje jeg skal kalle det ekstremt uheldige hendelser.
I går natt så spratt den ene rota opp og føyk rett til værs, eller, rett opp i dekkglasset.
Det smalt som pokkern, men heldigvis ble ikke det ikke skader på akvariet.
Jeg ble ganske bekymret siden jeg hadde brukt en stein for å ankre rota, og jeg var redd for at denne steinen hadde truffet bakglasset.
Heldigvis, hadde den kun blitt kastet over og truffet en annen stein som ankrer en annen rot. Først tenkte jeg at jeg var heldig, men ikke når jeg flytta på steinen, for under den lå en smadret ancistrus.

Denne ancistrusen har aldri hatt hellet med seg. Den har sittet fast i ei rot, den har fått halen bitt av, blitt banket opp av en annen ancistrus, og nå ble den offer for naturlovene.

Kampisken ble også et offer for denne rota, da den ødela det fine boblerede han hadde laget. Suringen selv slapp heldigvis unna uten skader.

Atpåtil så skjedde det noe merkelig i 100literen tidligere i dag. Puttet oppi 2 skiver med fersk squash, og en halvtime senere lå det en hvit tåke i vannet. Hva i all verden kommer det av!? jaja, skufflet ut squashen igjen og startet vannskift. Håper tåka er forsvunnet i morgen når lyset kommer på.

Her er et bilde av den uheldige ancistrusen. Ser ganske tydelig at den har fått seg et skikkelig kakk i hode. Håper virkelig at den døde fort og ikke led lenge.

[External Image]

[External Image]

Inaktiv bruker
Huff, kondolerer. Håper ikke det skjer med rota mi. :O
Den var max uheldig den ancistrusen der. :/
Det var nå bra det ikke gikk verre.
Ja uff, at en fisk kan ha så mye uflaks. Den var nok rett og slett på feil plass til feil tid den stakar.
Jeg er jo sjeleglad for at den steinen ikke knuste bakglasset. Hadde ikke vært spesielt morro med 165liter vann på gulvet + sand, fisk og planter.
Tror nok ikke jeg prøver meg på den patenten flere ganger. Men har jo ei rot til som holdes nede av store stener, men jeg flytter resten av ancistrusene og humlene over i 100literen fram til jeg har fått borra hull i røttene så lufta slippes ut. Bare for sikkerhets skyld :P

Har du røtter/rot som ikke vil synke?



Flytta nå Knurremalla/sjokolademalla fra 100literen og over i 165literen.
Ble nok litt for sterkt lys i 100literen. Han lå bare å gjemte seg i 100literen, og manglet matlyst. ca. 7 timer etter at han var kommet i 165literen, der det er mye dunklere lys og færre bunnfisker, så er han jammen å farter rundt, midt på dagen mens lyset er på. Og fy for en apetitt! han sluker nedpå en 4-5-6 tabletter før han trekker seg tilbake igjen. Heldigvis ser det ikke ut til at han bryr seg noe særlig om mindre fisk.


I morres hadde jeg 5 guppyer. Nå har jeg nermere 60 stk. De to feite fruene fødte samtidig i dag, og fy og fy så mye yngel! Jeg som hadde lagt fram fødekassa og alt til den store dagen, men jammen ta så lurte de meg trill rundt. De viste ingen tegn på fødsel, utenom at de var veldig firkantige, men spiste og rase rundt gjorde de.

Endte med at jeg måtte hive de nyskjerrige gutta i fødeboksen så frøknene fikk fred til å føde seg ferdig.

Så nå kryr det av småfisk som gjemmer seg i pistiaene ved overflaten.


hihi, er så morro å sitte 2-3 meter fra akvariet, å likevell se LOADS med hvite prikker som farer rundt i hele 100literen. Det kryr av yngel. Har prøvd å telle, kom til 35, men det var bare dem som hang oppe i overflata ved pistiaene, er enda en hel bønsj som gjemmer seg i planter dypere ned, men de stikker så fort så får ikke telt dem enda.

Håper banjomallene blir inspirerte å lager babyer de også! det hadde virkelig vært toppen på kransekaka.

Danioene har også lekt mye i det siste, spesielt etter at vannet ble farget av rota. Sammenheng kanskje?

Guppiene mine er virkelig dårlige foreldre.. Det nytter altså ikke å friste med hverken myggiser eller artemia, for de synes nemlig at yngel smaker best. Så nå er yngelbestanden betydelig redusert, men tipper at det er rundt 15-20 stykker igjen nå.
De ynglene som er igjen er dog også mye mer på hugget etter mat og stikker fort av når de store kommer. jaja, den sterkestes rett..

Her var det noe spesiell aktivitet i karet i kveld.
Hva ser vi her?:

alternativ a: to snegler som har lakendans?
alternativ b: to snegler som slåss?
alternativ c: en ekstremt optimistisk snegle som prøver å spise sin dobbelt så store artsfrende?

Ikke vet jeg, men håper på første. Fint med rosa, levende klumper i karet ^^,
[External Image]
uff... farsken at jeg ikke hadde bedre kamera enn mobilen :/

Slik ser det altså ut i 100literen for tiden. Ommøbelerte litt på plantene i går. HELT VILT hvor fort de plantene vokser. Synes resultatet ble ganske bra. Der det kun er sand på høyresiden er altså der Banjoene har sin daglige Siesta.
[External Image]

Ovenfra på skrå. Midt på rota sitter sneglene å gjør det de gjør.
[External Image]


Satt og tenkte på om kanskje jeg skulle skaffet tak i sortvannsekstrakt og "dempe lyset" i 165literen. Og kun ha de nattaktive der?
Så deilig å slippe å re-plante planter der banjoene ligger. De er forferdelig flinke til å legge seg under røttene på plantene, men ikke nå lenger, nå som jeg har flytta alle plantene. Men spør hvor lenge det skal vare da, siden jeg nå har bestemt meg 100% for å gå for blackwater i 165literen. Skal ha lys til middels brunt vann. Skal også få tak i eike/catappa blader å dekke deler av bunnen med. Har fått ei helt sinnsyk lita lampe og uv-filter hos bror i dag. lampa er bitte liten, men lyser opp halve akvariet med 3 ganger sterkere lys enn det vanlige akvarielyset. Denne skal da kun lyse opp halve akvariet, ved at jeg monterer den på skrå over akvariet, slik at lyset lyser på skrå nedover igjennom "grenene" på rota, og lager "solstråler".

Jeg har nemlig tenkt å legge helt til rette for banjomallene. Nå har jeg 3 voksne, og 1 liten. Jeg bør ha 3 voksne til. meen kan hende jeg nøyer meg med 1 voksen til, må se ann hvor trangt det blir.

Kan jo hende at jeg er litt vell optimistisk, men det får så være.

over og ut for denne gang..
Hihi, skrudde på lyset nå i morges, og satt og kikket lenge. Har fått over 20 ancistrusyngler, og mens jeg satte å "scannet" karet for å se at det gikk bra med alle, så fikk jeg meg en annen hyggelig overasskelse.
Jeg har fått nok et parti guppy-yngler i løpet av natten. Ikke så veldig mange denne gangen ser det ut til, eller så gjemmer de seg bare veldig godt.
Mora er tydelig ikke helt færdig enda heller, for hun er enda tykk med mye svart i magen.

God start på dagen, som nå er over for min del. God natt!
Ahh, sortvann, det blir stilig. Jeg syns også det er kjempefint! Håper på bilder av prosessen!
Ja gleder meg til å prøve. Hadde et svært heldig uhell med 165literen i overigår. Dekkglasset sprakk :O *pang* sa det bare. Heldigvis var det bare halvveis, så jeg skynta meg å legge dekkglasset over den tomme 250 literen. 3 minutter senere så smalt resten av dekkglasset på midten, og mindre biter falt av. Flaks at jeg tok den av så fort!

Og siden jeg da er uten dekkglass, så ble lysarmaturet for kort :S heldigvis så har jo jeg liggende armaturet til 250literen, som er noen cm lengre. Prøver dette på, og det passet på Millimeteren! den har også sånne kanter i endene så det ikke kan gli av. Og det passet helt perfekt SuperFlax kaller jeg det ^^,

Overtok masse ancistrusyngel nå nylig. Mellom 20-30 stykker. De deler 100literen med guppyene, coryene og den lille banjoen. Og jeg er jo stor fan av variert fôr, grep jeg kjangsen i dag og kjøpte dagsferske, kokte reker som var rognstinne!
Prøvde først forsikti med litt rogn til danioene i 165, de så ut til å like maten. Kampfisken digget det. Prøvde så med litt rogn i 100literen, og fyfader! Det ble fest i karet! Først hev guppy-ynglene seg over rogna som hyener, like etter kom ancistrusene! la nedi en bit squash og litt kjøtt fra rekene. Dette slo virkelig ann i 100literen. Skal prøve med litt mer i 165literen når lyset er slukket, siden det er mest nattaktive der.

Her er noen bilder tatt under foringen i dag:
Ancistrusen storkoser seg med rekerogn
[External Image]

Nyfødte små:
[External Image]

Flotte guppy-pappa:
[External Image]

Beklager for dårlig kvalitet, men har kun mobilkamera :/

Mange som er uheldig med dekkglassene virker det som! Reker med rogn det har jeg aldri sett før! Å kaste oppi en liten rekebit må jo være supersnadder! Heheh pussig bildet foresten, det med rekerognet...
Brukte mye rekerogn da jeg hadd Malawi,da ble det fest i karet gitt
Reker oppdelt i små biter falt også i smak.

Men en bør passe på at det blir spist opp ellers er det lett for at det blir mye forurensing.
Ja, det er virkelig fasinerende å se på hvor ivrige fiskene blir.
Ja satt nettopp å så etter rester. Noen få strimler av rekekjøtt nesten dekket av snegler. hehe, festmåltid for alle og enhver.
Hmmm...

Jeg lurer på om jeg er den eneste som tror det er mange forumtroll på af for tiden :S
Lurer nok litt jeg og ,litt mistenkelig til tider
Tilfeldig bekjentskap
© LOFFA
Reklame for plussmedlemskap