Gult vann, hvorfor?

Hei

Når jeg tar vannbytter i min 60L så er bestandig vanet gult. Det er også gulaktig og se på i akvariet.

Hvorfor er det sånn og er dette normalt? Hvis ikke må jeg evnt bytte ut mye vann? feks halvparten?
Har du en rot oppi der? Jeg hadde flott klart vann i min 60l helt til jeg tok en rot oppi. Har vært gulaktig siden da.
Ja, jeg har en nokså stor rot til str på karet og være så mulig dette er problemet. Men det er ikke skadelig for fiskene att vannet er gult, eller?
Isåfall så er det jo bare att det ser litt "ureint" ut..
Ikke skadelig for fiskene. Men ser litt "skittent" ut. Men du kan lure det litt til med og forske litt på andre lysrør. Hvis mulig da. Prøve en annen styrke og lysfarge. Så kan du få det til og bli litt mindre gult
hei

Nei det skal ikke være skadelig for fiskene.

Det jeg gjorde var og la den ligge og godgjøre seg i badekaret i varmtvann i 14 dager til vannet var blankt. Jeg skiftet vann der hver dag, morgen og kveld. Jeg brukte en helt ny svamp til ren skrubbing av badekaret før jeg la rota oppi.
Røtter i små kar, gjerne i kombinasjon med litt dårlig lys(Gjerne gult lys) gjør vannet VELDIG gul/brunaktig.

Har hatt 60L før med 1x14watt lysrør og ei lita rot, vannet ble slik du beskriver.

mvh Kenneth
Tilfeldig bekjentskap
© Cecilie Isaksen
Reklame for plussmedlemskap