Jeg tok opp igjen akvariehobbyen i 2007 etter et langt opphold. Da overtok jeg min datters akvarium på 180 liter med fisk og det hele, fordi hun skulle flytte til en annen kant av landet, og syntes det var vanskelig å få med akvariet på flyttelasset. Meningen var at jeg skulle ha det her til hun kunne ta over igjen, men det blir lettere for henne å skaffe seg et nytt, så det blir vel her, tenker jeg. Selvfølgelig ballet det på seg med suppleringsakvarier nesten med det samme, så nå er det 3 akvarier i drift, og ett som står og venter på å bli satt i gang.
Det bor 3 katter hos meg. De er søsken fra samme kull, født og oppvokst her, og etterkommere etter en hjemløs katt som vi tok i hus. De elsker å ligge oppå akvariearmaturet hvor det er godt og varmt, og de er på pletten når jeg skal fore fiskene, i håp om at jeg søler litt. Som oftest får de en Tetra wafer tablett eller to. Det er snadder.
Rundt huset har vi noe som med litt godvilje kan minne om en hage, og utenfor hagen har vi skog og eng og åkrer. Å stelle blomsterbed er ikke min sterke side, men jeg har god greie på de fleste av de ville plantene som vokser i nærområdet mitt.
Sist, men ikke minst har jeg en snill mann som lar meg fylle huset med akvarier, og stiller opp når noe tungt skal løftes og noe teknisk skal fikses, og noe nytt utstyr skal fraktes.
Oppdatert 31.okt 2012
Hjemmeside:
Ingen
Medlem av akvarieklubb:
ingen
|
Mine oppdrett:
2007
2008
2009
Poecilia reticulata - Guppy
|
Beskrivelse
|
|
Går i selskapskaret sammen med de voksne, og med andre arter. Yngelen gjemmer seg i tett, småbladet beplantning i det ene hjørnet. Dette går helt av seg selv.
|
Pomacea bridgesii - Eplesnegle
|
Beskrivelse
|
|
Startet med 18 små snegler i forskjellige farger, tydeligvis en passe miks av hanner og hunner. Sneglene legger eggklasene sine under dekkglasset, der de henger ca 8-10 dager før de klekkes. Jeg må passe litt på at pH holder seg over 7,0 . Ellers går alt av seg selv. Nå er det så mange eplesnegler i karet at jeg har gitt opp å telle dem.
|
Planorbis corneus - Rød Posthornsnegle
|
Beskrivelse
|
|
Startet med 10 eksemplarer i 2008. De legger egg under vann, og har nå blitt så mange at jeg må plukke ut de mellomstore for å holde populasjonen noenlunde under kontroll.
|
Melanoides tuberculata - Malaysisk sandsnegle, Malawi snegle
|
Beskrivelse
|
|
Startet med 14 eksemplarer i 2008. De forøker seg hele tiden, og jeg plukker ut snegler ved hvert vannbytte for å holde populasjonen noenlunde i sjakk. Jeg er ikke noe særlig glad i disse sneglene, og angrer på at jeg skaffet dem.
|
Poecilia reticulata - Guppy
|
Beskrivelse
|
|
Oppdrett av guppy er lettere å få til enn å ikke få til. Fiskene klarer dette helt selv, uten innblanding. Fra hvert kull er det alltid minst 4-5 stykker som lever opp. Det beror på hvor mye jeg har luket like før yngelet kommer.
|
Poecilia reticulata - Guppy
|
Beskrivelse
|
|
Fiskene går i selskapsakvariet, så flesteparten av ynglene går rett i gapet på dolkestikktetraene. For å få noen flere til å leve opp, flytter jeg de jeg finner over til snegleakvariet, og lar dem vokse seg store der. Etter at jeg fikk dolkestikktetra i akvariet er det ikke lenger nok med flyteplanter og tett vegetasjon.
|
|